start
Pokoje hotelowe Restauracja Catering Śluby Kontakt

ZninŻnin, miasto uznawane za stolicę Pałuk, położony nad rzeką Gąsawą na przesmyku między jeziorami: Żnińskim, Dużym (454 ha) i Żnińskim Małym (155 ha) obejmuje obszar 8,45 km2 i liczy blisko 15 tys. mieszkańców. W samym mieście warto zobaczyć:
- Kościół Św. Marcina z XIV wieku przy ul. Pałuckiej. Kilkakrotnie przebudowywany jest obecnie budowlą jednonawową z wieżą. Wnętrze zdobi ołtarz główny późnorenesansowy, ambona i chrzcielnica w stylu rokoko.
- zabytkowy kościół farny - Kościół Św. Floriana z XV wieku z fragmentami kaminnymi dawnej świątyni romańskiej. Wyposażenie wnętrza barokowo-klasyczne. Trzy ołtarze murowane, częściowo stiukowe. Ambona z rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego na baldachimie. Chrzcielnica mosiężna. Prospekt organowy późnoklasyczny.
- Kościół NMP Królowej Korony Polskiej przy ul. Śniadeckich. Zbudowany na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Wnętrze kościoła zdobią stacje drogi krzyżowej wykonane przez żnińskiego artystę plastyka Edmunda Kapłońskiego, metodą intarsji. - zabytkowy dworek z portykiem 4-kolumnowym pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku tzw. "Sufragania" przy ul. 700-lecia.
- Rynek w stylu klasycznym, fundowany przez bpa Stefana Łubieńskiego

Dodatkowe atrakcje:
- Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
- Żnińska Kolej Powiatowa sp. z o.o. z turystyczną linią kolejki wąskotorowej

W pobliskiej Wenecji znajduje się jedyny w Europie skansen kolei wąskotorowej o szerokości 600 mm. Zobaczyć tam można także ruiny zamku "Krwawego Diabła Weneckiego" z końca XIV w. oraz neogotycki kościół z II połowy XIV w. Zapraszamy także do Biskupina. Zlokalizowany jest tam najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej - Muzeum Archeologiczne. Warto wybrać się do Rogowa. Zaurolandia - to największy park dinozaurów w Polsce oraz jeden z największych w Europie.


 

Strona główna | Pokoje hotelowe | Restauracja | Catering | Śluby | Kontakt
Copyright © Hotel Basztowy w Żninie